wtorek, 1 lipca 1980

Opowieści Chasydów - Tatr Żydowski

"Opowieści Chasydów"


   Usiadłszy w pierwszym rzędzie, zaraz przy małej scenie we wtorkowy mroźny wieczór, miałem sposobność obejrzeć z bliska spektakl o tytule „Opowieści Chasydów” w Teatrze Żydowskim im. Estery Racheli i Idy Kamińskich. Spektakl był bardzo krótki, ale też bardzo wartościowy i oryginalny. Cechował go osobisty przekaz dla widzów, ukazujący tajemnice żydowskiej kultury mistycznej na motywach opowieści Midrasze i Podań Chasydzkich. Ubarwiony oryginalnym dźwiękiem skrzypiec, śpiewem w języku jidysz i przypowieściami, rozgrzał pełną salę ludzi grając na emocjach.

Podczas sobotniego przesiadywania szabatowego zbierają się dostojni mędrcy (Dow Ber z Międzyrzecza, Zeew Wolf ze Zbaraża, Icchak z Warki, Pinchas z Korca), by snuć swoje refleksje nad życiem przy pomocy przypowieści opartych na tradycyjnej kabale. Właśnie oni przekazują nam ponadczasowe rady, wskazówki i przestrogi. Pomagają w tych radach: gospodyni i jej dwaj synowie, którzy dodatkowo ubarwiają polemikę starców o żydowskiej kulturze. Kabały i nauki przekazywane są widzom przez mędrców a rozdane jabłka przez gospodynię podczas przesiadywania szabatowego są symbolem zdobytej wiedzy przez widzów...

Polecam to przedstawienie ze względu na swój oryginalny charakter, zawarte w nim ponadczasowe prawdy i życiowe przestrogi ukazane w prosty, przejrzysty oraz udźwiękowiony sposób. 


Warszawa 11.12.2012

1 komentarz: